2020 World Luxury Hotel Awards

An award from the 2020 World Luxury Hotel Awards to the “Opera Hotel Borsphorus”, which we have designed.

The World Luxury Hotel Awards 2020 award ceremony, where luxury segment hotels are evaluated by professionals in the field of hospitality, was held this year as well. Worldwide, over 1,000 hotels, boutique hotels and the best of the resort and join in this organization is selected, the prize was awarded to a lot of hotels in Turkey.

“Opera Hotel Bosphorus”, whose designs were completed in 2011 and opened in 2012, became one of the luxury hotels that were awarded in the organization held.

Awarded in the “Luxury City Hotel” category, Opera Hotel Bosphorus combines interior design details and a sense of spaciousness with earthy colors, and overlooks a wonderful Bosphorus view.

Opera Hotel Bosphorus, which has been serving with its unique structural design since 2012, bears the signature of Yeşim Kozanlı Architecture & Interior Design.

“Opera Hotel Bosphorus overlooks one of the most beautiful views of the city. This extraordinary real Istanbul view starts from the Golden Horn and Topkapı Palace and ends with the Maiden’s Tower and the Bosphorus Bridge.

Welcoming its privileged guests with this historical heritage, the hotel has adopted the mission of applying international hospitality standards in the best way. Composed of 75 rooms and luxury suites, the hotel includes spa, fitness and conference halls, lobby bar, outdoor pool, indoor car park and two restaurants, a modern tavern concept restaurant from Chefmezze, the city’s famous chef, and a traditional southeast Anatolian cuisine restaurant on the roof: Antebi .

The surroundings of the hotel are ideal for business trips, while accommodating many cultural areas. Located just a few steps away from Taksim Square, metro centers and ferry lines, the hotel reflects the city life and dynamics in the most attractive way.

To examine our project more closely;
https://yesimkozanli.com/portfolio/opera-otel/


2020 World Luxury Hotel Awards’tan, bir ödül de tasarımlarını gerçekleştirdiğimiz “Opera Hotel Borsphorus”a.

Hospitality alanındaki profesyoneller tarafından verilen, lüks segment otellerin değerlendirildiği World Luxury Hotel Awards 2020 ödül töreni bu yıl da gerçekleştirildi. Dünya’da, 1000’in üzerinde otel, butik otel ve resort’un katıldığı ve en iyilerin seçildiği bu organizasyonda, Türkiye’den de bir çok otel ödüle layık görüldü.

Tasarımlarını 2011 tarihinde tamamladığımız, 2012 yılında hizmete giren “Opera Hotel Bosphorus” da, yapılan organizasyonda ödüle layık görülen lüks otellerden biri oldu.

“Luxury City Hotel” kategorisinde Ödül Alan Opera Hotel Bosphorus, iç tasarımında ki detaylar ve ferahlık hissiyatını, toprak renkleri ile birleştirirken, harika bir boğaz manzarısına bakmaktadır.

2012 yılından, günümüze benzersiz yapısal tasarımı ile hizmet vermekte olan Opera Hotel Bosphorus, Yeşim Kozanlı Architecture & Interior Design imzasını taşımakta.

“Opera Hotel Bosphorus, şehrin en güzel manzalarından birine bakar. Bu olağanüstü gerçek istanbul manzarası, Haliç ve Topkapı Sarayı’ndan başlar, Kız Kulesi’si ve Boğaz Köprüsü ile son bulur.

Ayrıcalıklı misafirlerini bu tarihi mirasla karşılayan otel, uluslararası misafirperverlik standartlarını en iyi şekilde uygulamayı misyon edinmiştir. 75 oda ve lüks süitlerden oluşan otel, spa, fitness ve konferans salonları, lobi bar, açık havuz, kapalı otopark ve iki restoran ile, çatıda, şehrin ünlü şefi Chefmezze’den modern taverna konseptli restoran ve geleneksel bir güneydoğu Anadolu mutfağı restoranını içermektedir: Antebi.

Otelin çevresi, kültürel bir çok alanı barındırırken, iş gezileri için de ideal bir konumdadır. Taksim Meydanı’na, metro merkezlerine ve feribot hatlarına sadece bir kaç adım uzaklıkta olan otel, şehir yaşamını ve dinamiklerini en çekici şekilde yansıtmaktadır.

Projemizi daha yakından incelemek için;
https://yesimkozanli.com/portfolio/opera-otel/

Share: Facebook, Twitter, Pinterest